Gry i graczki – podsumowanie

Inicjatywy na Familokach (16)Welongi i rozmaite graczki, po kierych niy przychodzą płaczki! To właśnie pod tym hasłem odbył się cykl wydarzeń na SkateParku.

Dzięki zaangażowaniu pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury oraz członków Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk w sierpniu, na terenie placu rekreacyjnego przy ul. Szkolnej w Czerwionce, odbył się cykl spotkań warsztatowych o charakterze kulturalnym, który nawiązywał do tradycyjnych sportów śląskich. Wszystkie wydarzenia były skierowane do mieszkańców Familoków, jak i całej społeczności Gminy, głównie dzieci i młodzieży.

Gry i graczki trzykrotnie zostały zorganizowane na placu rekreacyjnym. Podczas dwóch pierwszych spotkań, dzieci miały możliwość poznać zasady takich śląskich gier, jak: cybergaj – w wersji tradycyjnej, kulanie felgi czy kestel (grzyb). Uczestnicy dowiedzieli się także skąd wywodzą się dane „dyscypliny sportowe” i jakie historie są z nimi związane. Natomiast w czasie trzeciego wydarzenia zostały zorganizowane zawody śląskich sportów, podczas których uczestnicy projektu mogli zobaczyć jakie postępy zrobili w trakcie trwania całego cyklu.

Jednak to nie wszystkie atrakcje, w których dzieci mogły wziąć udział. Przy współpracy z Tomaszem Wieczorkiem ze Stowarzyszenia Rolki Rybnik zorganizowano dla dzieci i młodzieży zajęcia, podczas których mogły podszkolić swą technikę jazdy na rolkach. Warto dodać, że Tomasz jest obecnym wicemistrzem Polski w jeździe slalomowej na rolkach!

strona głównaPodczas wszystkich wydarzeń na SkateParku pojawiło się bardzo dużo zaciekawionych osób, głównie dzieci, które chciały wziąć udział w śląskich zabawach i tym samym poznać graczki swoich dziadków. Zainteresowanie tymi wydarzeniami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – opowiada Leszek Szejka, inicjator projektu oraz członek Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

W ramach projektu powstała także, jedyna w swoim rodzaju, instrukcja „Jak to piyrwyj bywało… – gry i graczki”. Broszura zawiera opis gier podwórkowych a jej treść została w całości zredagowana w gwarze śląskiej wraz tłumaczeniem. Nad całością broszury czuwał Czesław Żemła – twórca regionalny: muzyk, malarz i poeta, który od wielu lat zgłębia tajniki regionalizmu i posiada ogromną wiedzę na temat naszej gwary.

Broszurę można otrzymać od 8 września w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Mickiewicza 10 w Czerwionce, w godzinach otwarcia Centrum.

Inicjatywa Jak to się kiedyś robiło…? została zrealizowana w ramach projektu „Inicjatywy na Familokach”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017.

 


Zawody---gry-i-graczki Zawody---gry-i-graczki-2- Zawody---gry-i-graczki-3- Zawody---gry-i-graczki-7- Zawody---gry-i-graczki-10- Zawody---gry-i-graczki-12- Zawody---gry-i-graczki-15- Zawody---gry-i-graczki-16- Zawody---gry-i-graczki-17-