Dej pozór na tradycja

Familoki są miejscem o dużym potencjale, zarówno pod względem dziejów miejsca, jak i urokliwej scenerii. W ostatnim czasie walory osiedla zostały docenione przez realizatorów projektu “Dej pozór na tradycja” – Fundację Artgroup z Rydułtów.

“Dej pozór na tradycja” to innowacyjne działanie na ożywienie uśpionych tradycji, kultury i zwyczajów Górnego Śląska. To pomysł na pobudzenie wśród młodych osób dumy z pochodzenia i wartości, które składają się na ich śląską tożsamość. “Dej pozór” oznacza po śląsku “zwróć uwagę” i dokładnie taki efekt chcą uzyskać autorzy projektu. Pragną, aby młode pokolenie zwróciło uwagę na swoje pochodzenie, na aspekty mocno charakterystyczne dla naszego regionu.

Podstawą projektu jest inspirująca młode pokolenia, gra online w postaci Escape Roomu na jednym z najbardziej popularnych portali społecznościowym – Instagramie. On-linowy escape room to możliwość na zaszycie ważnych treści w zabawie, a wszystko to bez wychodzenia z domu. Do projektu zostali zaangażowani lokalni celebryci, czyli osoby lubiane i podziwiane przez lokalne społeczeństwo.

Kolejnym działaniem wdrożonym w ramach projektu są warsztaty kreatywne, które zostaną poprowadzone na terenie Rybnika. Podczas warsztatu  każdy będzie miał szansę stworzyć scenariusz realnego Escape Roomu. Uczestnicy sami będą mogli wymyślić zagadki, szyfry i tajemnice. Działania te – mają na celu utrwalenie śląskich wartości ważnych dla poznania samych siebie i ukształtowanie w nich postaw lokalnego patriotyzm.

 

Osoby biorące udział w projekcie:

  • Marcin Wojciech Zbigniew – stand-up’er,aktor, kabareciarz. Żywioł sceniczny i znana w całej Polsce dusza towarzystwa. Występuje na scenie od 12 lat. Jest członkiem grupy STAND-UP Night, STAND-UP Kraków oraz Kabaretu 44-200. Pracował w RMF FM. Występował w TVP2, Comedy Central oraz na Top Trendy (POLSAT).
  • Marek Żyła – założyciel Teatru Lalek Marka Żyły. Od dziecka zakochany w lalkach, humorze, scenie kabaretowej, z którą związany jest od 1999 r. (m.in. jako członek kabaretu Noł Nejm)
  • Mateusz Banaszkiewicz – artysta kabaretowy, członek Kabaretu Młodych Panów, pasjonat książek i biegania.
  • Tomasz Loska – polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza w polskim klubie Górnik Zabrze oraz w reprezentacji Polski do lat 21.
  • Kacper Lipski –parkurowiec, założyciel i członek zespołu Sick Mode.
  • Bartosz Giemza – kolarz ekstremalny, zawodnik Kellys Oshee Racing Team.

Nagraniem oraz montażem materiałów filmowych zajmuje się Marcin Giba, artysta fotograf oraz Dyrektor artystyczny Rybnickiego Festiwalu Fotografii.

 

   

Projekt “Dej pozór na tradycja” jest realizowany przez fundację Artgroup i dofinansowany w ramach programu Patriotyzm Jutra.