Maraton Amnesty International w Zespole Szkół nr 3

amnesty03Uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci Gimnazjum nr 4 z Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce wzięli udział w międzynarodowej akcji Amnesty International – maratonie pisania listów w obronie praw człowieka. Szkoła włączyła się w akcję już po raz szósty.

Maraton pisania listów w obronie praw człowieka odbywa się co roku w wielu krajach w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Po raz pierwszy maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 r. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty.

W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2014 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 3,2 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie.

Społeczność Gimnazjum nr 4 wzięła udział w akcji w od 7 do 11 grudnia 2015 r., pisząc apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Zaangażowani uczniowie napisali 417 listów.

„Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich – dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa. W tym roku pomagaliśmy 10 bohaterom i bohaterkom z różnych stron świata: Waleed Abu Al-Khair z Arabii Saudyjskiej został skazany na 15 lat więzienia za walkę w obronie praw człowieka, napisaliśmy w jego obronie 33 listy; Saman Naseem z Iranu był torturowany i skazany na śmierć w wieku 17 lat, napisaliśmy w jego obronie 45 listów; dziewczynki z Burkina Faso są zmuszane do małżeństwa w wieku 11 lat, napisaliśmy w ich obronie 47 listów; Costas i jego partner zostali brutalnie pobici za miłość, napisaliśmy w ich obronie 29 listów; Yecenia Armenta z Meksyku była bita, podduszana i gwałcona dopóki się nie przyznała do zbrodni, której nie popełniła, napisaliśmy 59 listów w jej obronie; Teodora Del Carmen Vasquez z Salwadoru została skazana na 30 lat za urodzenie martwego dziecka, napisaliśmy w jej obronie 85 listów; Albert Woodfox ze Stanów Zjednoczonych był przetrzymywany 40 lat w izolatce i to wciąż nie koniec, napisaliśmy w jego obronie 26 listów” – wyliczają uczestnicy akcji.

amnesty04

amnesty01