Nagrodzono miłośników familoków

10Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursach: plastycznym „Familoki-miasto-ogród” oraz fotograficznym „Familoki w kadrze”. Sala widowiskowa wypełniła się laureatami, ich rodzinami, bliskimi, opiekunami i nauczycielami.

„To dla nas bardzo miłe zaskoczenie, że tak licznie odpowiedzieli Państwo na konkursy promujące zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” – powitał zgromadzonych Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. – Postanowiliśmy zachować to piękne miejsce od zapomnienia. Po dzisiejszej wyjątkowej frekwencji sądzę, że wiele z zadań, które przed sobą postawiliśmy udało się zrealizować. Mieszkańcy chcą uczestniczyć w szeroko rozumianej rewitalizacji. Dotyczy to mieszkańców osiedla, ale także osób z innych zakątków gminy i regionu, których dziś mamy przyjemność gościć. Jesteście wielkimi promotorami naszego osiedla patronackiego. Familoki to nie tylko miejsce do zamieszkania, ale także duma naszej gminy” – podkreślił burmistrz i zaznaczył, że gmina będzie ubiegać się o kolejne środki zewnętrze na dalszą rewitalizację familoków.

„To kolejny konkurs plastyczny organizowany przez Gminę. Prac jest coraz więcej, a ich poziom artystyczny rośnie, komisja konkursowa ma więc coraz trudniejsze zadanie. Staramy się, aby konkursy miały za cel kształtowanie poczucia odpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy. Warto o nie dbać i warto podkreślać na każdym kroku, że jesteście właśnie stąd – zwrócił się do uczestników Janusz Lukaszczyk, członek jury, grafik, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach. – Mam nadzieję, że konkursy, które rosną w siłę, dają możliwość rozwijania talentu i kształtowania wrażliwości artystycznej”.

Przypominamy nazwiska dzieci, które zostały laureatami konkursu plastycznego:

http://czerwionka-leszczyny.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=2788&cntnt01returnid=15

Wczoraj wręczono także nagrody w konkursie fotograficznym.

Jury w składzie:

 • Grzegorz Wolnik – pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
 • Mariola Czajkowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach
 • Hanna Piórecka-Nowak – rzecznik UGiM
 • Anna Lechowska – fotograf

dokonało oceny prac, zgłoszonych do konkursu „Familoki w kadrze”.

Jury postanowiło przyznać wyróżnienia specjalnie dla następujących autorów:

 • Dobrogniewa Lecyk
 • Martyna Lip
 • Natalia Lip

Wyróżnienia przyznano także dla:

 • Agaty Zarzyckiej
 • Wiesławy Pawletko
 • Wojciecha Krypczyka
 • Michała Frycza
 • Dawida Tulejko
 • Michała Kiesia
 • Marka Bednarczyka.

„Zdjęcia, które otrzymaliśmy można podziwiać w holu CKE. Ich bohaterami są nasze familoki. Fotografie są niezwykle nastrojowe, warto na chwilę zatrzymać się i poświecić im odrobinę czasu. Zgłoszenie, które przesłała do nas laureatka nagrody specjalnej przyznanej przez Jolantę Szejkę, przewodniczącą komisji działalności gospodarczej, promocji i rozwoju Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach jest nieco inne. Tam, na pierwszym planie jest ładna dziewczyna, familoki zaś stanowią wyjątkowe tło dla jej sesji modowej. Urzekło nas, że blogerka modowa prezentuje swoje stylizacje na tle naszych familoków. To inne spojrzenie na zabytkowe osiedle bardzo nam się spodobało” – wyjaśnili jurorzy.

Sama laureatka – Dominika Grabowska powiedziała: „Zdjęcie z sesji, które zostało wyróżnione nie jest pierwszym, w którym uchwyciliśmy nasze piękne miasto. Familoki są genialnym tłem! Brąz, czerwień oraz biel idealnie współgrają ze sobą, co nadaje niepowtarzalny nastrój i klimat fotografii, nie wspomnę już o wspaniałej architekturze tego miejsca”.

W paczkach z upominkami laureaci otrzymali m.in. gry specjalnie opracowane i wydane przez Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach: „Ulicami – miasta-ogrodu” – strategiczno-ekonomiczna gra dla całej rodziny oraz karciany „Piotruś na familokach”.

„Mamy nadzieję, że przypadną one Państwu do gustu i będą stanowiły udaną formę spędzenia czasu, zachęcą także do odwiedzania zabytkowego osiedla w Czerwionce”- podkreślili organizatorzy wydarzenia.

Przypominamy, że na terenie familoków przy ul. Mickiewicza 10 działa Punkt Informacji Turystycznej czynny od wtorku do niedzieli. Serdecznie polecamy i zachęcamy do korzystania z atrakcji naszego osiedla patronackiego.