Podsumowanie “Czwartkowe popołudnia na Familokach” – Remigiusz Rączka, Czesław Żemła, Hertz KLekot

Czwartkowe popołudnia na Familokach (9)Za nami cykl 3 spotkań tematycznych, zorganizowanych w ramach inicjatywy „Czwartkowe popołudnia na Familokach”.  Podczas tych wydarzeń poruszyliśmy różne tematy, między innymi takie, jak: kulinarna, historia i legendy oraz muzyka.

Pierwsze wydarzenie odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Wolności 2). Podczas tego spotkania uczestnicy mogli porozmawiać i wymienić się doświadczeniami kulinarnymi ze znanym śląskim kucharzem, Remigiuszem Rączką. Wszyscy obecni podczas prelekcji usłyszeli kilka wartościowych wskazówek na temat zdrowego odżywiania z wykorzystaniem zalet tradycyjnej śląskiej kuchni, a także jakie potrawy warto jeść w sezonie jesiennym: „ Podczas jesiennej aury warto sięgnąć po produkty kwaśne – bogate w witaminę C. Dla nas Ślązaków są to przede wszystkim kiszonki własnej produkcji, takie jak ogórki czy kiszono kapusta.”- opowiada kucharz.

Kolejnym wydarzeniem, które przygotowaliśmy dla mieszkańców było spotkanie w Izbie tradycji (Centrum Informacji Turystycznej Czerwionce, ul. Mickiewicza 10) z regionalnymi oraz lokalnymi legendarnymi. W trakcie tego wydarzenia uczestnicy poznali historie bajkowych postaci: Utopków, Ondaszka czy Ramży. Gospodarzem tego spotkania był Pan Czesław Żemła – artysta, muzyk, rzeźbiarz i działacz lokalny.

Na deser przygotowaliśmy ucztę muzyczną. Jak każdy z nas wie muzyka łagodzi obyczaje a mogliśmy się o tym przekonać 5 października w Starej Piwnicy, podczas ostatniego spotkania. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy zespół Hertz KLekot, który specjalnie dla fanów zagrał piosenki z ich debiutanckiej płyty Największe przeboje, a z myślą o mieszkańcach wykonał wyjątkowe aranżacje popularnych, śląskich pieśni: Karlik, Karolinka czy Szła dzieweczka. Warto dodać, że koncert w całości był prowadzony w autentycznej gwarze śląskiej.

Wszystkie wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Osiedla, jak i całej gminy.

Jeśli nie mogłeś wziąć udziału w tych spotkaniach, a masz pomysł na wydarzenie kulturalne, które warto zorganizować, przyjdź do nas – Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce-Leszczynach (ulica Mickiewicza 10), w godzinach otwarcia.

Inicjatorem projektu “Czwartkowe popołudnia na Familokach” było Stowarzyszenie Pomocy Feniks, natomiast wydarzenie było koordynowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach i dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017.


Czwartkowe popołudnia na Familokach (1) Czwartkowe popołudnia na Familokach (2) Czwartkowe popołudnia na Familokach (3) Czwartkowe popołudnia na Familokach (4) Czwartkowe popołudnia na Familokach (5) Czwartkowe popołudnia na Familokach (6) Czwartkowe popołudnia na Familokach (7) Czwartkowe popołudnia na Familokach (8) Czwartkowe popołudnia na Familokach (9) Czwartkowe popołudnia na Familokach (10) Czwartkowe popołudnia na Familokach (11) Czwartkowe popołudnia na Familokach (12) Czwartkowe popołudnia na Familokach (13) Czwartkowe popołudnia na Familokach (14) Czwartkowe popołudnia na Familokach (15) Czwartkowe popołudnia na Familokach (16) Czwartkowe popołudnia na Familokach (17) Czwartkowe popołudnia na Familokach (18) Czwartkowe popołudnia na Familokach (19) Czwartkowe popołudnia na Familokach (20)