Premiera Teatru Śląskiego „Żywoty świętych osiedlowych” na Familokach

34725773_809520695910019_7345652694851256320_n

Premiera Teatru Śląskiego „Żywoty świętych osiedlowych” w ramach Święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2018.

„Żywoty świętych osiedlowych” na podstawie książki Lidii Amejko to spektakl, którego równoprawnymi bohaterami są osiedle i jego mieszkańcy. Chcemy pokazać osiedle, które zdaje się nie mieć końca ani początku. Jest samoistnym bytem rządzącym się swoimi prawami, którego mieszkańcy są jak trybiki w wielkiej maszynie. Opowiadamy o ich losach, ich zmaganiach z codziennością, o pragnieniu uświęcenia swojego życia, uczynienia go lepszym i ważniejszym, znaczącym. Opowiadamy o ich heroicznej, lecz skazanej na porażkę walce z machiną.

Najważniejsze role wśród mieszkańców osiedla przypadają kobietom. One biorą na siebie ciężar snucia opowieści. Podczas gdy u osiedlowych mężczyzn bunt przybiera formę kontestowania rzeczywistości pod sklepem, bunt kobiecy zawsze jest twórczy. Siłę tego buntu poznajemy w historii Andżeliki, której niezgoda na bycie ofiarą przemocy seksualnej niemal dewastuje całe osiedle. Kolejna bohaterka, Vera, w akcie zemsty za trudne dorastanie doprowadza mieszkańców osiedla do wojny.

Kobiety potrafią ze swojej niezgody na rzeczywistość uczynić siłę nie tylko destrukcyjną, ale też twórczą. Edyta, kasjerka w supermarkecie, rutynę codziennych zakupów przekuwa w poezję. Alma tworzy z mieszkańców osiedla żywe dzieło sztuki. Nawet zwykła osiedlowa plotka w rękach naszych bohaterek zyskuje walory dramatyczne i artystyczne. Kobiety nie tylko pchają naprzód machinę codzienności, ale również sprawiają, że jej funkcjonowanie urasta do rangi sztuki.
Adaptację książki „Żywoty świętych osiedlowych” połączono z prawdziwymi historiami opowiedzianymi przez mieszkańców familoków w Czerwionce-Leszczynach, w tym dzieci. Poznamy ich punkt widzenia, ich codziennie problemy i radości, sposoby na życie w społeczności i na zachowanie indywidualności.

Lidia Amejko
ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH
reż. Karina Grabowska
Premiera: 9 czerwca godz. 15.00

Występują: Bartłomiej Błaszczyński, Katarzyna Brzoska, Karina Grabowska, Michał Rolnicki

Kolejne pokazy:
9 czerwca godz. 17.00, 19.00
23 czerwca godz. 15.00
24 czerwca godz. 14.00 i 16.00
Miejsce: Familoki – Zabytkowego Osiedla w Czerwionce – Leszczynach (ul. Adama Mickiewicza 8 – podwórko)

Wstęp wolny
Organizator: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach