Święto Makówek 2018 – relacja

W sobotni wieczór na placu rekreacyjnym odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy – Święto Makówek

Tradycyjnie Święto Makówek przyciągnęło na plac rekreacyjny osiedla Familoków tłumy mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Jak co roku, czerwieński jarmark był doskonałą okazją, żeby skosztować niepowtarzalnego deseru, jakim są makówki. Warto było odwiedzić gospodynie z każdego koła, bo jak same przyznają, chociaż teoretycznie każde makówki to „mak, bułka, bakalie, mleko i masło”, to jednak każda z nich robi je na swój sposób, dlatego każde są inne.

„Co roku, w okresie przedświątecznym, spotykamy się na Święcie Makówek. Cieszę się, że w tym wyjątkowym czasie, poprzedzającym najbardziej rodzinne ze świąt, możemy nie tylko skosztować świątecznego deseru – makówek, przygotowanych przez nasze Gospodynie, ale przede wszystkim złożyć sobie życzenia, żeby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia upłynęły w spokojnej, ciepłej i rodzinnej atmosferze, a Nowy Rok przyniósł spełnienie marzeń” – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Do życzeń Burmistrza przyłączyli się również Wicestarosta powiatu rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda oraz Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik.

Wszystkich zgromadzonych, w świąteczny nastrój wprowadzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Palowicach, którzy zaprezentowali się na scenie w bogatym repertuarze kolęd i pastorałek. O to, by świąteczne utwory wybrzmiewały aż do zakończenia „Święta Makówek” zadbali również wokaliści Stowarzyszenia Artystyczno-Muzycznego w Czerwionce-Leszczynach oraz zespoły: Małe Światło, Światełko, Ale Babki. Uczestnicy jarmarku nagrodzili artystów długimi brawami.

Jak co roku, podczas jarmarku mieszkańcy mogli zakupić ozdoby świąteczne na stoiskach z rękodziełem artystycznym, najmłodsi – spotkać się ze Mikołajem, który nagradzał ich słodkościami na wszystkich czekała również świąteczna fotobudka. Nie zabrakło również konkursów, w których można było wygrać jedną ze stu choinek.