Na terenie osiedla proponujemy wiele atrakcji. Dla dzieci na placu rekreacyjno-wypoczynkowym znajduje się:
- plac zabaw, skate-park,
- siłownia pod chmurką,
- fontanna, stoły do ping-ponga, ławki.
Ponadto na terenie osiedla znajduje się Orlik.
Przy ulicy Szkolnej znajduje się ścieżka edukacyjna z czterema tablicami informacyjnymi dotyczącymi osiedla.
Pierwsza tablica – Familoki – obrazy z przeszłości – zapoznaje z historią osiedla, jego walorami urbanistycznymi i architektonicznymi.
Druga tablica – Familoki – kolonijna rodzina – to przegląd mozaiki charakterów, zamieszkujących dawniej familoki. Czy życie mieszkańców to tylko czas mierzony od szychty do szychty…?
Na trzeciej tablicy zamieszczono plan osiedla wraz z opisem tras spacerowych podzielonych tematycznie. Być może będzie inspiracją do odbycia „przechadzki po ogrodzie”, „podróży w czasie”, „marszu centralnego”, „romantycznego spaceru” czy innych tras na terenie osiedla, które pozwolą odkryć urodę tego miejsca.
Czwarta tablica pozwala przypomnieć miasto-ogród, koncepcję, która przyświecała także projektantom osiedla patronackiego w Czerwionce. Dziedzictwo przyrodnicze tego miejsca wciąż jest ogromną wartością.
Przy ul. Kombatantów, na terenie zabytkowego osiedla patronackiego kopalni „Dębieńsko”, zamontowano nowoczesne podziemne kontenery na odpady. Zastępują często przepełnione kubły, niwelują przykre zapachy, poprawiają estetykę i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w przestrzeni miejskiej.
Kontenery podziemne zakupiono i zamontowano w ramach projektu rewitalizacji osiedla dofinansowanego z puli środków Unii Europejskiej.
Składają się z pojemnika, czyli nadziemnego pillara i podziemnego zbiornika oraz systemu bezpieczeństwa, zabezpieczającego miejsce przy kontenerze podczas jego opróżniania bądź serwisowania.
Wśród podstawowych zalet “wysepki ekologicznej” należy podkreślić estetykę i oszczędność miejsca w przestrzeni publicznej. Przykre zapachy są zniwelowane, ponieważ odpady znajdują się pod ziemią.
Kontenery można udostępniać jedynie wybranym użytkownikom, za pośrednictwem specjalnych kart magnetycznych.
Elektroniczny system powiadamia zarządcę, kiedy pojemnik jest napełniony (elektroniczne powiadomienie przy 80% załadownia). Opróżnianie kontenera ma zajmuje kilka minut.
Kontenery podziemne są popularne w wielu krajach, głównie tych stawiających nacisk na ekologię. Można je spotkać m.in. w Holandii, Skandynawii czy na południu Europy.
Systemy podziemne stają się także coraz bardziej popularne w naszym kraju. Reprezentacyjne miejsca – rynki, skwery czy deptaki, prezentują się znacznie lepiej z podziemnymi kontenerami niż z przepełnionymi pojemnikami na odpady.
Na osiedlu przy ul. 3 Maja 15 znajduje się Biblioteka Publiczna.
Biblioteka oferuje czytelnikom szeroki wybór literatury pięknej oraz popularno-naukowej i naukowej. Księgozbiór liczący ok. 50 000 egzemplarzy jest rozmieszczony na powierzchni 200 m2, a czytelnicy mają do niego wolny dostęp i mogą samodzielnie dokonywać wyboru literatury. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, wyodrębniono lektury z zakresu szkoły średniej oraz ich opracowania literackie. Posiada również skromny księgozbiór w języku angielskim. Rocznie z wypożyczalni korzysta ok. 2 300 czytelników.
Wypożyczalnia dla dzieci dysponuje bogatym księgozbiorem. Układ tego księgozbioru jest poziomowo – działowy, a lektury z zakresu szkół podstawowych i średnich są wyodrębnione. Oprócz typowej działalności bibliotecznej organizowane są lekcje biblioteczne, wycieczki do biblioteki, konkursy czytelnicze i plastyczne.
Ponadto znajduje się w niej czytelnia. Udostępnia na miejscu encyklopedie, słowniki, podręczniki akademickie oraz książki naukowe z wszystkich dziedzin wiedzy. Do dyspozycji użytkowników jest 20 miejsc. Biblioteka oferuje także możliwość skorzystania z komputerów i internetu.